Antalya Dijital Hafıza Haritası

BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) tarafından kabul edilip desteklenen, ATSO’nun (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası) kentin tanıtımı ve turizmi desteklemek amacıyla oluşturduğu “Antalya Dijital Hafıza Haritası” Projesinin içerik ve teknik olarak hayata geçirilmesi misyonunu üstlendik.

Antalya Dijital Hafıza Haritası; Antalya’nın yıllardır süregelen sadece deniz, kum, güneş kenti konseptinden ayrılıp var olan tüm güzelliklerinin ön plana çıkarılması projesidir. Bu projeye Antalya’nın coğrafi, kültürel ve tarihi değerleri hakkında farkındalık yaratmak ve merak uyandırmak, yerinde görme talebi oluşturmak, Antalya’yı daha doğru anlatıp tanımlamak hedefi ile başlandı.

Antalya Dijital Hafıza Haritası sayesinde akıllı telefonlar aracılığıyla kent merkezinde ve bölgede yer alan tarihi, kültürel, coğrafi noktalar ve hikayesi bilinmeyen kent anektodlarına aracısız, eş zamanlı, 4 farklı dilde yazılı ve sesli olarak ulaşabiliyorsunuz.

Örneğin; Antalya da bir bölgede yürürken, o bölgede bulunan önemli yer veya eserler hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgiyi 4 farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Rusça ve Almanca) okuyabilir veya dinleyebilirsiniz. Uygulama içerisinde beğenebilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Haritada üzerine giderek farklı noktalar arasında gezi rotası oluşturabilirsiniz. Google Maps’e geçerek de bulunduğunuz yer ile görmek istediğiniz yer arasındaki mesafe ve gidiş yolunu öğrenebilirsiniz.

Antaya Dijital Hafıza Haritası’nda; Tarihi eserler, plajlar, park ve bahçeler, müzeler, antik kentler, doğal güzellikler, mağaralar, anıtlar ve heykeller, kültür kongre merkezleri, dini yerler ve şehir dokusu olarak 11 kategoride 251 ilgi noktası bulunmaktadır.

Bu ilgi noktaları, Kaleiçi, Yat Limanı, Karaalioğlan Parkı, Lara, Konyaaltı, Kepez, Döşemealtı, Kent Merkezi dışında Aksu, Serik, Akseki, Elmalı, İbradı, Manavgat, Gazipaşa, Alanya, Gündoğmuş, Korkuteli, Kemer, Kaş, Demre, Finike ve Kumluca gibi bölgelerdeki değeri kapsıyor.

Antalya Dijital Hafıza Haritası Mobil Uygulama Fonksiyonları şu şekildedir;

*Antalya’nın değerlerinin tercüme ve seslendirmesi
*Konum bazlı ilgi noktaları gösterme
*Kategori bazlı filtreleme
*Mesafeye göre filtreleme
*Kullanıcı hesapları
*Check-in yapabilme
*Sosyal medya paylaşım entegrasyonu
*Popüler noktalar oluşturma
*Rota oluşturma
*Oyunlaştırma ve ödül sistemi
*İstatistikler
*Anlık bildirimler

Bu uygulama; Kent merkezinin, yakın bölgelerinin ve turizmden pay alamayan bölgelerdeki ilgi noktalarının tanınırlığını sağlayarak, turizmden pay alınmasına imkan sunuyor. Ayrıca teknoloji de kullanılarak Antalya’nın bacasız sanayisine, Endüstri 4.0 entegrasyonu sağlanmış oluyor. Bu sayede ATSO, hedefleri arasında olan Antalya 4.0 çalışmalarını başlatmış oluyor.

Bu bağlamda projenin birincil amaç ve misyonu; Yeni teknolojilerin uygulanması ile turizm altyapısında inovasyonun desteklenmesi ve yaygınlaşmasına katkı sağlamak ve Antalya’yı dijitalleştirmek.

Antalya’nın en büyük gelir kaynağı olan Turizmin çeşitlenmesi ve alternatif turizm olanaklarının aktarılmasına katkı sağlamak, ulusal ve uluslararası arenada kentin bilinirliğini ve dolayısıyla turizm gelirlerin çeşitlenmesini ve artırılmasına aracı olmak önemli ve faydalı genel hedeflerdir. Yerli, yabancı turistlere ve kent sakinlerine Antalya’nın değerlerini doğrudan ve gerçek zamanlı rehber gibi aktarmak kentin gelişimi ve kalkınmasına katkı sağlamak için hazırlanan “Antalya Dijital Hafıza Haritası” değerli bir projedir.